Jak wygląda przebieg leczenia?

Leczeczenie ambulatoryjne

Jakie schorzenia leczy ortopeda?

Ortopeda to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem narządu ruchu – szkieletem kostnym, układem więzadłowo-stawowo-mięśniowym, a także wszystkimi nerwami i naczyniami, które są z nimi połączone.

Pacjenci mogą zgłosić się do ortopedy z takimi problemami jak urazy stawów, więzadeł i mięśni, złamanie kości, występowanie zmian zwyrodnieniowych. Niepokojące objawy, które powinny stać się motywacją do zapisania się na konsultację ortopedyczną, to m.in. sztywność i drętwienie palców lub kończyn, przykurcze, obrzęki stawów, długotrwały ból mięśni, ograniczenie ruchomości lub urazy i złamania.

W zależności od dolegliwości ustalany jest indywidualny plan leczenia, aczkolwiek można wyodrębnić kilka jego etapów:

  • diagnostyka;
  • leczenie zachowawcze lub operacyjne;
  • rehabilitacja.

1. Badania ortopedyczne, diagnostyka schorzeń

Leczenie rozpoczyna się od konsultacji ortopedycznej, w trakcie której pacjent przedstawia swoje dolegliwości. Ortopeda przeprowadza z nim również wywiad, podczas którego ocenia ogólną kondycję zdrowotną, a także zbiera informacje o przebytych operacjach lub przyjmowanych lekach. Warto sprawdzić, jak przygotować się do konsultacji ortopedycznej, aby o niczym nie zapomnieć. Na podstawie wywiadu lekarz może zlecić badanie:

  • USG – służy do podstawowej oceny stanu mięśni, więzadeł, ścięgien oraz chrząstek, a także umożliwia sprawdzenie, czy występuje jakiekolwiek zapalanie w obrębie stawu; wyróżnia się m.in. USG ścięgna Achillesa, stawu kolanowego, łydki czy stawu skokowego;
  • RTG – to badanie obrazowe, które może wykluczyć lub potwierdzić urazy kości – pęknięcia czy złamania;
  • rezonans magnetyczny – pozwala na ocenę zarówno tkanek miękkich, jak i kostnych, dlatego badanie to wykorzystywane jest przede wszystkim podczas pogłębionej diagnostyki;
  • tomografię komputerową – jest sposobem na precyzyjne określenie miejsca, w którym występuje uraz, umożliwia także wykrycie trudnych w diagnostyce patologii, uszkodzeń; badania nie przeprowadza się w przypadku kobiet w ciąży oraz pacjentów cierpiących na chorobę nowotworową.
Badania ortopedyczne zabiegi

Na podstawie wywiadu oraz badań lekarz może postawić diagnozę i na jej podstawie przygotować plan leczenia. W niektórych przypadkach konieczna może być dodatkowa konsultacja z innymi specjalistami.

2. Zachowawcze lub operacyjne leczenie ortopedyczne

Po postawieniu diagnozy, lekarz może zalecić:

leczenie zachowawcze;

Leczenie zachowawcze w ortopedii obejmuje m.in. ostrzykiwanie stawowe i okołostawowe, zakładanie gipsu lub ortezy, a także leczenie farmakologiczne i rehabilitacyjne. Wszystko to wykonuje się w ramach leczenia ambulatoryjnego – wystarczy, że pacjent będzie stawiać się na wizyty, nie musi całodobowo przebywać w gabinecie.

leczenie operacyjne;

W poważniejszych przypadkach zaleca się leczenie operacyjne. Chirurgią urazową zajmuje się ortopeda traumatolog, który przeprowadza zabiegi, m.in. artroskopie, rekonstrukcję ścięgna czy korekcję palucha koślawego. W miarę możliwości stosuje się małoinwazyjne techniki, które umożliwiają szybki powrót do sprawności po operacji.

Obecnie często w podstawowym leczeniu wykorzystuje się osiągnięcia ortobiologii, czyli dziedziny łączącej nauki biologiczne z medycyną. W ramach tego stosuje się m.in. terapię osoczem wysokobiałkowym, terapię komórkami macierzystymi czy zastrzyki kolagenowe.

3. Rehabilitacja po leczeniu ortopedycznym

Po zakończeniu podstawowego leczenia ortopeda w większości przypadków zaleca podjęcie rehabilitacji, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie pełnej sprawności, odzyskanie kondycji. Jest to szczególnie ważne w medycynie sportowej.

Natomiast po rehabilitacji lub fizjoterapii, konieczna jest jeszcze jedna konsultacja ortopedyczna, aby ocenić, czy pacjent jest już całkowicie zdrowy.

Lekarz ortopeda Andrzej Pyda

Kontakt

Andrzej Pyda - ZnanyLekarz.pl