Biologia w ortopedii

Ortobiologia (leczenie biologiczne w ortopedii), nazywana również medycyną regeneracyjną, jest dziedziną łączącą osiągnięcia z zakresu medycyny, biotechnologii oraz inżynierii biomedycznej. Skupia się na tworzeniu oraz pozyskiwaniu materiałów, które mogą zastąpić kości lub tkanki miękkie. Techniki wykorzystywane w ortobiologii umożliwiają regenerację w sposób naturalny lub bardzo zbliżony do naturalnego, co sprawia, że proces leczenia jest skuteczny, odbywa się w trybie przyśpieszonym.

Ortopedzi oraz traumatolodzy wykorzystują medycynę regeneracyjną m.in. podczas leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, oraz po urazach i zabiegach chirurgii ortopedycznej.

Biologia w ortopedii

Techniki biologiczne w ortopedii

Najczęściej wykorzystywane techniki biologiczne w leczeniu ortopedycznym to:

  • ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym;
  • terapia komórkami macierzystymi;
  • terapia kolagenem lub kwasem hialuronowym.

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym – regeneracja stawów i ścięgien

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym zaleca się pacjentom cierpiącym na ból stawów i mięśni. Pomaga to m.in. na problemy z kolanami, uszkodzenia ścięgna Achillesa, choroby zwyrodnieniowe stawów oraz na urazy więzadeł. Ortobiologia jest często wykorzystywana również w medycynie sportowej, podczas leczenia kontuzji, m.in. kolano skoczka. Co warto wiedzieć, ostrzykiwanie osoczem jest metodą terapeutyczną uznawaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

A jak przebiega proces leczenia? Osocze bogatopłytkowe odseparowywane jest z krwi pacjenta, dzięki czemu jest to materiał całkowicie naturalny i dobrze przyswajany przez organizm. Następnie preparat jest podawany przez lekarza ortopedę. Jeśli zajdzie taka konieczność, możliwe jest powtórzenie zabiegu po kilku tygodniach.

Komórki macierzyste w ortopedii sposobem na odbudowę tkanek

Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu ortopedycznym wpływa na odbudowę uszkodzonych tkanek, umożliwiając powrót do pełnej sprawności w znacznie krótszym czasie. Podaje się je m.in. w przypadku urazów mięśni i więzadeł, dystorfii mięśniowej, uszkodzeń chrząstki w stawie kolanowym, a także podczas leczenia kontuzji i zmian zwyrodnieniowych.

Dzięki komórkom macierzystym możliwa jest regeneracja uszkodzonych stawów i mięśni. Pacjent odczuwa mniejszy ból, zwiększa się jego zakres ruchu, a także sprawność.

Sam zabieg przeprowadzany jest przez lekarza ortopedę i zaczyna się od pobrania od pacjenta tkanki tłuszczowej, którą poddaje się specjalnej obróbce. Docelowy materiał podawany jest metodą iniekcji punktowej (wstrzykuje się go w miejsce wymagające leczenia). Co istotne, możliwe jest podjęcie rehabilitacji już na następny dzień po zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu lekarskiego

Terapia kolagenem i kwasem hialuronowym w leczeniu ortopedycznym

W ortopedii stosuje się również terapie kolagenem oraz kwasem hialuronowym. Kolagen jest białkiem strukturalnym, które wchodzi w skład ludzkiego ciała – znajduje się m.in. w kościach, więzadłach, chrząstce i w ścięgnach. Natomiast jego niedobory mogą skutkować występowaniem zwyrodnień. Wtedy zaleca się zastrzyki kolagenowe, które, dzięki swojej niskiej inwazyjności, mogą być uzupełnieniem podstawowego leczenia.

Natomiast kwas hialuronowy, odpowiedzialny m.in. za wiązanie wody, znajduje się w ludzkiej skórze oraz w mazi stawowej. Stanowi substancję ochronną dla chrząstki stawowej, której niedobór może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, uszkodzeń chrzęstnych oraz do przeciążenia łąkotki. Terapia kwasem hialuronowym „odżywia” staw, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Połączona z odpowiednią rehabilitacją ułatwia powrót do sprawności.

Kontakt

Andrzej Pyda - ZnanyLekarz.pl