Co to jest medycyna sportowa?

Medycyna sportowa to dziedzina lekarska, która zajmuje się wpływem aktywności fizycznej na zdrowie człowieka. Nazywana jest również medycyną aktywności ruchowej, co znacznie lepiej określa jej zakres – pacjentami mogą być nie tylko sportowcy, ale również osoby, które trenują w regularny, lecz niezawodowy sposób.

W ramach medycyny sportowej:

  • ocenia się układy ruchu, układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy, a więc predyspozycje do uprawiania konkretnego rodzaju sportu;
  • podejmuje się działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie kontuzjom;
  • prowadzi się leczenie kontuzji oraz urazów kończyn dolnych i górnych.

Jednocześnie medycyna sportowa to interdyscyplinarna dziedzina i jednym z jej działów jest ortopedia.

Czym zajmuje się ortopeda sportowy?

Ortopeda to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu złamań kości i urazów stawów. Jeśli dodatkowo posiada wiedzę oraz doświadczenie z zakresu medycyny sportowej, może w kompleksowy sposób podjąć się leczenia pacjentów, którzy ze względu na uprawianie amatorskiego lub zawodowego sportu, są narażeni na częste występowanie kontuzji. Jednocześnie zadaniem lekarza jest jak najszybsze przywrócenie pełnej sprawności oraz umożliwienie dalszego rozwoju sportowego.

Ortopeda sportowy zajmuje się zarówno mikrourazami, które powstają na skutek przeciążenia tkanek (nadwyrężenia, zmiany zwyrodnieniowe), jak i stłuczeniami, zwichnięciami czy złamaniami. To, czym najczęściej przychodzą do niego pacjenci, to m.in. kontuzje kolan, deformacje kostne, ograniczona ruchomość stawów czy uszkodzenia mechaniczne.

W zależności od urazu, leczenie może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny (od drobnych zabiegów po zaawansowane operacje przeprowadzane przez chirurga ortopedę). Ponadto ze względu na specyfikę sportów profesjonalnych, dla każdego pacjenta każdorazowo przygotowuje się indywidualny plan leczenia. Duży nacisk kładzie się także na odpowiednio dopasowaną rehabilitację oraz fizjoterapię. Celem lekarza medycyny sportowej jest przywrócenie pacjentowi takiej samej formy, jak ta sprzed kontuzji.

Lekarz medycyny sportowej – jakie badania wykonuje? Leczenie u ortopedy

1.

W przypadku sportowców cierpiących na różne urazy bardzo ważnym aspektem leczenia jest kompleksowa, pełna diagnostyka. Dzięki temu można skutecznie rozpoznać źródło problemu oraz zastosować odpowiednie metody.

2.

W pierwszej kolejności sprawdzana jest ruchomość oraz położenie stawów. Aby mieć pełny obraz sytuacji, lekarz zwykle zleca zdjęcie RTG oraz badanie USG. Może również skierować pacjenta na tomografię komputerową i, w wyjątkowych sytuacjach, na rezonans magnetyczny.

3.

Na tej podstawie ortopeda określa, czy wystarczy leczenie farmakologiczne połączone z fizjoterapią, czy konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Medycyna sportowa – Poznań

Andrzej Pyda, będący lekarzem medycyny sportowej w Poznaniu, który specjalizuje się w ortopedii i traumatologii ruchu, zajmuje się leczeniem osób zawodowo uprawiających sport. Doświadczenie zdobywał m.in. w klubie KKS Lech Poznań oraz w centrum medycyny sportowej Rehasport.

Ten ortopeda sportowy w Poznaniu przyjmuje pacjentów z całej Polski. Na wizytę można umówić się poprzez serwis ZnanyLekarz. Możliwe jest także zasięgnięcie tzw. drugiej opinii.

Kontakt

Andrzej Pyda - ZnanyLekarz.pl