Jak przygotować się do konsultacji?

Lekarz ortopeda Andrzej Pyda

Kiedy umówić się na konsultację ortopedyczną?

Na konsultację ortopedyczną należy umówić się w przypadku problemów z układem ruchu. Powodem może być długotrwały, przewlekły ból niewiadomego pochodzenia, problemy z poruszaniem się (ograniczona ruchomość), a także nagły uraz, taki jak złamanie kości, zwichnięcie lub skręcenie stawów. W takich sytuacjach należy udać się do publicznej poradni ortopedycznej lub do prywatnego gabinetu ortopedycznego, aby odbyć pierwszą konsultację.

Czy do lekarza ortopedy potrzebne jest skierowanie?

Do prywatnego lekarza ortopedy nie jest potrzebne skierowanie – wystarczy umówić się na wizytę w wybranej klinice, np. w Poznaniu. Do specjalisty przyjmującego w ramach umowy z NFZ konieczne jest skierowanie od lekarza POZ (podstawowej opieki medycznej). W nagłych wypadkach, takich jak złamanie, można udać się bez skierowania na dyżur ortopedyczny do najbliższego szpitala.

Leczeczenie ambulatoryjne

Przygotowanie na wizytę – konsultacje ortopedyczne

Konsultacja ortopedyczna może być stresująca dla pacjenta, zwłaszcza jeśli odbywa się po raz pierwszy. Dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. W jaki sposób?

1.

Jeśli pacjent odbywał wcześniej badania ortopedyczne, powinien zabrać ich wyniki ze sobą. Dzięki temu ułatwi lekarzowi ustalenie przyczyny problemu, a także przyśpieszy diagnostykę. Warto też zebrać całą dotychczasową dokumentację medyczną. Nawet jeśli badania były przeprowadzane kilka miesięcy lub lat wcześniej, porównanie ich wyników z obecnymi pozwoli zweryfikować przebieg schorzenia, a także ocenić, czy dotychczasowe leczenie było skuteczne i jeśli tak, to w jakim stopniu.

2.

Lekarza ortopedę należy poinformować o przyjmowanych lekach, przewlekłych chorobach (m.in. nadciśnienie, cukrzyca), na które cierpi pacjent, a także o przeprowadzonych dotychczas operacji, nawet w sytuacji, gdy nie miały one nic wspólnego z układem ruchu. To pozwoli ocenić ogólny stan zdrowia, jest też istotne podczas procesu leczenia. Dlatego przed wizytą najlepiej spisać wszelkie istotne informacje na temat swojej kondycji zdrowotnej, aby podczas wywiadu o niczym nie zapomnieć (dotyczy to w szczególności leków).

Oprócz tego na konsultacje ortopedyczne warto ubrać się w sposób wygodny, niekrępujący ruchów, a także umożliwiający w sprawny i komfortowy dla pacjenta sposób rozebranie się do badania (jeśli jest to wymagane).

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Konsultacja ortopedyczna zawsze rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Omawiane są występujące dolegliwości bólowe, a także zbierane są przedstawione wyżej dane na temat stanu zdrowia pacjenta. Każdy szczegół może okazać się ważny dla ustalenia późniejszego planu leczenia.

Następnie lekarz specjalista przeprowadza badanie. W większości przypadków zalecana jest konsultacja ortopedyczna z USG, które umożliwia sprawdzenie tkanek oraz więzadeł. Takie badanie jest bezbolesne oraz bezinwazyjne, wykonuje się je na miejscu. Jeśli sytuacja tego wymaga, ortopeda może skierować pacjenta na RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Na tej podstawie diagnozowany jest problem, przygotowuje się również indywidualny plan leczenia.

Lekarz ortopeda Andrzej Pyda

Konsultacja ortopedyczna – cena

Konsultacja ortopedyczna w prywatnym gabinecie to koszt wahający się pomiędzy 250 zł a 300 zł. Cena uzależniona jest zwykle od lokalizacji, a także doświadczenia lekarza specjalisty.

Kontakt

Andrzej Pyda - ZnanyLekarz.pl