Leczenie ambulatoryjne – co to?

Leczeczenie ambulatoryjne

Leczenie ambulatoryjne to podstawowa opieka odbywająca się w przychodni, gabinecie lekarskim, która nie wymaga całodobowej obecności pacjenta – wszystko odbywa się podczas jedno- lub kilkurazowej wizyty. Obejmuje m.in. konsultacje, badania, opracowanie planu leczenia oraz zabiegi.

Leczenie ambulatoryjne może odbywać się we wyspecjalizowanych placówkach, takich jak gabinet ortopedyczny. Wtedy zakres usług ukierunkowany jest na diagnostykę i leczenie układu ruchu.

Konsultacja ortopedyczna

Konsultacja ortopedyczna to podstawa specjalistycznego leczenia ambulatoryjnego. Podczas wizyty pacjenta lekarza ortopeda przeprowadza wywiad mający na celu precyzyjne określenie problemu, a także poznanie czynników, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie układu ruchu – występujące wcześniej urazy, przebyte operacje, przyjmowane leki oraz inne schorzenia.

Po uzyskaniu tych informacji przeprowadzane są badania, które sprawdzają położenie kończyn, występowanie zniekształceń, a także weryfikują poziom siły mięśniowej. Często praktykowana jest również konsultacja ortopedyczna z USG, która pozwala w bezpieczny, bezinwazyjny i bezbolesny sposób zdiagnozować urazy, nie tylko kości, ale również więzadeł i ścięgien.

Dzięki temu możliwe jest przygotowanie planu leczenia, które umożliwi jak najszybszy powrót do pełnej sprawności.

Badanie ortopedyczne, zabiegi

W ramach leczenia ambulatoryjnego pacjent może zostać skierowany na specjalistyczne badania oraz zabiegi. Wykonywane badania ortopedyczne to m.in.:

  • USG m.in. stawu skokowego, łydki;
  • tomografia komputerowa, która umożliwia analizę zmian zwyrodnieniowych oraz skomplikowanych złamań;
  • RTG w celu wykrycia złamania lub pęknięcia kości;
  • rezonans magnetyczny – w przeciwieństwie do RTG i tomografii komputerowej, pozwala na obrazowanie zarówno elementów kostnych, jak i tkanek miękkich.

Leczenie ambulatoryjne może obejmować również drobne zabiegi ortopedyczne o charakterze nieoperacyjnym, takie jak ostrzykiwanie, punkcje stawów oraz dopasowywanie ortez i opatrunków gipsowych.

Badania ortopedyczne zabiegi

Ortopeda prywatnie w Poznaniu

Andrzej Pyda chirurg

Andrzej Pyda to ortopeda oraz traumatolog specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu kończyn dolnych, także u sportowców. Aby skorzystać z usług prywatnego gabinetu ortopedycznego, nie jest konieczne posiadanie skierowania – można umówić się na wizytę w jednej z klinik w Poznaniu poprzez serwis ZnanyLekarz.

Kontakt

Andrzej Pyda - ZnanyLekarz.pl