Leczenie operacyjne

1. Kwalifikacja do operacji odbywa się na konsultacji w gabinecie lekarskim. Mając wgląd w pełną dokumentacje medyczna i badania można zaplanować i zaproponować odpowiednią procedure leczenia.

2. Uzgodnienie terminu, wszelkie kwestie formalne związane z przyjęciem do szpitala omawiane są podczas rozmowy z koordynatorem d/s zabiegów.

3. Przed przyjęciem do szpitala należy wykonać badania krwi (zlecone podczas kwalifikacji lub rozmowy z koordynatorem).

4. Pobyt w szpitalu obejmuje najcześciej jedną lub dwie doby w zależności od rodzaju zastosowanej procedury operacyjnej.

Przyjęcie do szpitala najczęściej odbywa się w dniu planowanej operacji. Operację poprzedza rozmowa z lekarzem operującym – uzgadniana jest procedura , przedstawiane możliwe powikłania, pobierana jest zgoda na leczenie operacyjne. Odbywa się kwalifikacja anestezjologiczna – rozmowa z anestezjologiem, ocena badań krwi i badań dodatkowych, omówienie sposobu oraz pobranie zgody na znieczulenie. Po operacji wykonywane są niezbędne zabiegi pielęgniarskie, przeprowadzane są stosowne zabiegi rehabilitacyjne i nauka ćwiczeń

5. Przed wyjściem ze szpitala odbywa się wizyta lekarska, zmiana opatrunku, pacjent otrzymuje wypis który opisuje zastosowane procedury medyczne. Przedstawia zalecenia postępowania pooperacyjnego.

6. Kontrola pooperacyjna odbywa się zazwyczaj po 10-14 dniach od operacji- ocenia się proces gojenia, usuwane są szwy, wykonywane są niezbędne zabiegi lekarskie. Następnie odbywa się spotkanie z rehabilitantem który przedstawia szczegółowy program rehabilitacji.

7. Rehabilitacja to najważniejsze z zaleceń po wszystkich zabiegach ortopedycznych. Rehabilitacje rozpoczyna się w pierwszej dobie po operacji. W szpitalu przeprowadzany jest instruktarz ćwiczeń które zalecane są do czasu kontroli pooperacyjnej. W zależności od rodzaju przebytej operacji i możliwości, spotkania z rehabilitantem odbywają się z różną częstotliwością. Optymalne jest 1 do 2 sesji rehabilitacji (z rehabilitantem) w tygodniu oraz codzienne, zadane wcześniej, ćwiczenia w domu. W przypadku sportowców harmonogram może być bardziej intensywny.

Kontakt

Andrzej Pyda - ZnanyLekarz.pl