Operacja ortopedyczna – jak przebiega leczenie?

1. Kwalifikacja do operacji ortopedycznej odbywa się podczas konsultacji z ortopedą traumatologiem w gabinecie lekarskim. Mając wgląd w pełną dokumentacją medyczną i badania można zaplanować oraz zaproponować odpowiednią procedurę leczenia.

2. Uzgodnienie terminu, wszelkie kwestie formalne związane z przyjęciem do szpitala omawiane są podczas rozmowy z koordynatorem d/s zabiegów. Decydując się na prywatne operacje ortopedyczne, można liczyć na szybszy termin zabiegu.

3. Przed przyjęciem do szpitala należy wykonać badania krwi (zlecone podczas konsultacji ortopedycznej lub rozmowy z koordynatorem).

4. Pobyt w szpitalu specjalizującym się w chirurgii ortopedycznej obejmuje najczęściej jedną lub dwie doby w zależności od rodzaju zastosowanej procedury operacyjnej.

Przyjęcie do szpitala najczęściej odbywa się w dniu planowanej operacji. Operację ortopedyczną poprzedza rozmowa z lekarzem operującym (traumatologiem narządu ruchu) – uzgadniana jest procedura, przedstawiane możliwe powikłania, pobierana jest zgoda na leczenie operacyjne. Odbywa się kwalifikacja anestezjologiczna – rozmowa z anestezjologiem, ocena badań krwi i dodatkowych badań ortopedycznych lub innych, omówienie sposobu oraz pobranie zgody na znieczulenie. Po operacji wykonywane są niezbędne zabiegi pielęgniarskie, przeprowadzane są stosowne zabiegi rehabilitacyjne i nauka ćwiczeń.

5. Przed wyjściem ze szpitala odbywa się wizyta lekarska, zmiana opatrunku, pacjent otrzymuje wypis, który opisuje zastosowane procedury medyczne. Lekarz traumatolog przedstawia zalecenia postępowania po ortopedycznym zabiegu chirurgicznym.

6. Kontrola pooperacyjna odbywa się zazwyczaj po 10-14 dniach od operacji ortopedycznej – ocenia się proces gojenia, usuwane są szwy, wykonywane są niezbędne zabiegi lekarskie. Następnie odbywa się spotkanie z rehabilitantem, który przedstawia szczegółowy program rehabilitacji.

7. Rehabilitacja to najważniejsze z zaleceń po wszystkich ortopedycznych zabiegach chirurgicznych. Rehabilitację rozpoczyna się w pierwszej dobie po operacji. W szpitalu przeprowadzany jest instruktaż ćwiczeń, które zalecane są do czasu kontroli pooperacyjnej. W zależności od rodzaju przebytej operacji i możliwości, spotkania z rehabilitantem odbywają się z różną częstotliwością. Optymalne jest 1 do 2 sesji rehabilitacji (z rehabilitantem) w tygodniu oraz codzienne, zadane wcześniej, ćwiczenia w domu. W przypadku sportowców harmonogram może być bardziej intensywny. W takiej sytuacji ortopeda sportowy zaleca indywidualny plan działania.

Kontakt

Andrzej Pyda - ZnanyLekarz.pl